All Alumni Profiles

Class of 2018

Lorenzo Pagano, EIT, BIP BA

Project Associate

TRC Companies Inc.

Class of 2017

Vu Tran

Process Engineer

River's Bend Engineering

Class of 2016

Noe Martinez Diaz, E.I.T.

Public Works Assistant

City of Lynwood

Class of 2015

Jairo Luque Villanueva

Water Engineer

CH2M (engineering consulting firm)

Class of 2015

Leabeth Peterson

Environmental, Health and Safety Leadership Program Associate

General Electric

Class of 2015

Steven Hemstreet

Staff Engineer

Otwell Mawby, P.C.

Class of 2015

Tatiana Lewis

Environmental Scientist

JT4, LLC.

Class of 2015

Chuck Swanson

Staff Engineer

SHN

Class of 2015

Piyanai Jenny Kunna

Energy | Sustainability Engineer

city of san diego

Class of 2014

Simeon Haynes

Air Resources Engineer

California Air Resources Board (Parent Agency: California Environmental Protection Agency)

Class of 2013

Luke Armbruster

Business Analyst

San Francisco Municipal Transportation Agency

Class of 2013

Meghan Heintz

Data Scientist, Data Products

Rent the Runway

Class of 2012

Meg Harper

Research Engineer

Schatz Energy Research Center

Class of 2012

Mattie Bossler

Water Resources Engineer

Farmers Conservation Alliance

Class of 2012

Ian Green

Managing Partner, Environmental Engineer

Green Mountain Consulting, Ltd.

Class of 2011

Jeffren Ramos

Public Service Aide/Assistant Industrial Hygienist

San Francisco International Airport

Class of 2011

Jeffren Ramos

Departmental Safety Advisor

University of California, San Francisco

Class of 2011

Mary Burke

Program Manager

California Trout

Class of 2010

Nathan Lohse

Chief Operating Officer

Western Weather Group

Class of 2010

Nathan Lohse

Chief Operating Officer

Western Weather Group

Class of 2010

James Apple

Innovation Manager, Wind and Solar Energy Assessment

DNV GL

Class of 2006

Vyomini Upadhyay

Associate Civil Engineer

Sacramento Regional County Sanitation District

Class of 2004

Andy Sorter

Principal Engineer

OurEvolution Energy and Engineering

Class of 2004

Louis White

Coastal & Civil Engineer

Environmental Science Associates

Class of 2002

Scott Ligare

Water Resource Control Engineer

State Water Resources Control Board

Class of 2002

Denise McKahn (McKay)

Associate Professor

Smith College

Class of 2000

Ben Bray, Ph.D., P.E.

Senior Civil Engineer

East Bay Municipal Utility District, Oakland, CA

Class of 2000

Rod Wilburn

Regnional Manager/Vice President of Engineering

LACO Associates

Class of 2000

Joaquin Wright

Senior Project Engineer, ENV SP, TDA Specialist

GHD INC.

Class of 1999

Lorrie (Morrison) Bundy

North Coast Team Engineer

US Department of Agriculture, Natural Resources Conservation Service (NRCS)

Class of 1999

Randi Field

Hydrologic Engineer

U.S. Bureau of Reclamation

Class of 1999

Clayton Guiraud

Land Records Section Chief

California Department of Water Resources

Class of 1998

Greg Stevens

Owner/Principal Engineer

GSE Solutions

Class of 1997

Glen LePalme

Principal Engineer

PL Energy

Class of 1996

Gian Pauletto

Protection Engineer

Vermont Electric Power Company

Class of 1996

Michiko Mares

Senior Construction Principal

Arcadis US

Class of 1992

Greg Gearheart

Deputy Director for Information Management and Analysis

California State Water Resources Control Board

Class of 1990

Chris Malone

Principal Engineer

West Yost Associates

Class of 1990

Chris Malone

Principal Engineer

West Yost Associates

Class of 1986

David Barr

Water Resources Control Engineer

California Regional Water Quality Board

Class of 1985

Brian Neilson

Senior Vice President, Sustainability

Keramida, Inc.

Class of 1985

Margaret Tauzer

Engineer/Hydrologist

National Marine Fisheries Service

Class of 1984

Suzanne Theiss

District Local Assistance Engineer

Caltrans

Class of 1980

Sheryl Carrubba

Navigation Program Manager

US Army Corps of Engineers Northwestern Division, Portland Oregon